12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»

кіно, оскар, фільми
Давайте згадаємо 12 загальновизнано великих кінострічок, у яких з тієї чи іншої причини немає оскарівського титулу «Кращий фільм».

«Вовк з Уолл-стріт»
З оголошенням торішніх номінацій жарти про Леонардо ДіКапріо і недосяжний «Оскар» пішли на новий виток - але ж один тільки його епізод у фільмі був вище всяких похвал. Вдобавок «Вовк з Уолл Стріт» продовжив давню традицію оскарівського знущання над великим режисером Скорсезе: його фільми наполегливо обділяли премією починаючи з «Скаженого бика». Єдиний раз, коли академія вирішила зглянутися над класиком, був у 2007-му - тоді кращою кінокартиною року визнали «Відступників». «Вовк з Уолл-стріт» заслуговував приз не менше, але на 86-му «Оскарі» програв «12 років рабства» - подвійно прикро, тому що це найслабший фільм Стіва Маккуїна.
12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»

«Громадянин Кейн»
Фільм, який найчастіше просто називають найкращим кіно всіх часів, «Громадянин Кейн» зібрав на 14-й премії цілих 9 номінацій, і «Кращий фільм» в тому числі. Незважаючи на те, що в його перемозі не сумнівався практично ніхто, автору картини Орсону Уеллсу на тій премії катастрофічно не пощастило. Його режисерський дебют узяв тільки статуетку за кращий сценарій, до якого, за чутками, Уеллс після Хермана Манкевіча і рядка не приписав. На нього ополчилися всі відразу: за однією з версій проти режисера голосували статисти, за іншою - він банально накликав на себе гнів Вільяма Херста, з якого почасти був списаний медіамагнат Кейн. Херст, до речі, від образи зовсім заборонив писати в своїх газетах про Уеллсі. Кращим фільмом у 1941 році в результаті був визнаний куди менш скандальний «Як зелена була моя долина».
12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»

«Червоні черевички»
Велич Пауелла і Прессбургера - стовпів британського кіно і засновників студії The Archers - можна проілюструвати як мінімум тим, що зараз про них пишуться товстелезні томи. Вони були одними з небагатьох, хто не дотримувався ідей британського реалізму, тому на батьківщині їх в якийсь момент забули, але згодом вони сильно вплинули на покоління голлівудських новаторів начебто Скорсезе, Копполи і Де Пальми. Їхній головний шедевр, експресіоністські «Червоні черевички» про світ дягилевского балету, з грандіозним успіхом пройшли в американських кінотеатрах, але виявилися занадто складним, нелінійним і ексцентричним фільмом для «Оскара». Так що академіки вважали за краще віддати нагороду куди більш зрозумілому сюжетом - «Гамлету» з Лоуренсом Олів'є у головній ролі.
12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»

«Доктор Стрейнджлав, або як я навчився не хвилюватися і полюбив атомну бомбу»
Фільм, який як мінімум можна назвати видатною політичною сатирою - до того ж одна з кращих робіт Кубрика на думку безлічі критиків. Неймовірно, але факт: майже всі його шедеври, номіновані на «Оскар» (в їх числі «Заводний апельсин» і «Суцільнометалева оболонка»), залишилися в прольоті. Навіть у «Космічній одіссеї» є лише одна статуетка, та й та за кращі спецефекти. Чорнушна комедія про істерику самого розпалу холодної війни «Доктор Стрейнджлав» нібито різонула по занадто хворому, і на 32-му «Оскарі» приз за кращу стрічку віддали «Моій прекрасній леді». Церемонія, де мюзикл за «Пігмаліоном» мало не побився за кількість номінацій з «Мері Поппінс», - де вже тут місце сатирі.
12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»

«Випускник»
У списку 100 найвеличніших фільмів усіх часів, опублікованому Американським інститутом кіномистецтва, «Випускник» Майка Ніколса стоїть на 17-му місці, поступаючись таким шедеврам, як «Громадянин Кейн», «Хрещений батько» або «Касабланка» - загалом, заслужено перебуває в відмінній компанії. Ця драмеді запустила кар'єру Дастіна Хоффмана, що ідеально зіграв хлопчика з хорошої сім'ї, який ось-ось повинен стати чоловіком з усіма обтяжливими обставинами, але поняття не має, навіщо йому це потрібно і що з цим робити. Як і всі великі фільми, «Випускник» досі можна дивитись на одному диханні - рівно в такій же безідейності недавно звинувачували покоління хіпстера (не кажучи вже про те, що «Випускнику» підморгують навіть «П'ятдесят відтінків сірого» з їх місіс Робінсон). Справедливості заради треба визнати, що Ніколс взяв за нього режисерський «Оскар». Трохи втішає і той факт, що в 1968-му в компанії лузерів категорії «Кращий фільм» виявився не тільки «Випускник», а й ще два великих фільми: «Бонні і Клайд» і «Вгадай, хто прийде до обіду».
12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»

«Останній кіносеанс»
Один з головних фільмів Нового Голівуду - трохи старомодну чорно-білу елегію про епоху що минає - номінували в шести категоріях, включаючи «Кращий фільм», «Кращого режисера», «Кращу операторську роботу» та «Кращий сценарій». З одного цього можна зробити висновок, наскільки це гідне кіно, з якого боку не глянь. Втім, в тому році у нього був занадто сильний і більш глядацький конкурент - «Французький зв'язковий» Вільяма Фрідкіна з Джином Хекменом, представлений в ще більшому числі номінацій. Команда «Зв'язкового» забрала додому п'ять статуеток, ставши абсолютним тріумфатором премії, зате «Останній кіносеанс» подарував два перших і останніх «Оскара» виконавцям ролей другого плану, яких рука не піднімається назвати другорядними героями фільму: Бену Джонсону і Клорис Лічмен.
12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»

«Розмова»
З безперечно великим шпигунським трилером «Розмова» на «Оскарі» стався курйоз, який надає його поразці воістину сюрреалістичний відтінок: він програв іншому фільму Френсіса Форда Копполи, «Хрещений батько - 2». Параноїдальна «Розмова» вийшла в прокат в розпал Вотергейта і виявився до речі: Джин Хекмен грає тут фахівця по прослуховуванню, який випадково підслухав зайвого. Коппола зізнавався, що на створення фільму його сильно надихнуло «Фотозбільшення» Антоніоні - це, дійсно, була епоха, коли нове голлівудське кіно багато черпало з європейського. Можливо, тому «Розмові» дали дві премії в Канні, але з трьох номінацій на «Оскар» йому не дісталося нічого.
12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»

«Таксист»
Фільм, по відношенню до якого абсолютно доречнмй клішований вираз «культова класика» - інакше не скажеш. Потужна, місцями смішна, місцями зовсім моторошна драма про нью-йоркського водилу, якого самотність, нічні зміни і неблагополучне особисте життя довели до ручки пістолета - один з кращих фільмів Мартіна Скорсезе і одна з найкращих ролей Роберта Де Ніро. Незважаючи на те, що «Таксистові» дали «Золоту пальмову гілку» в Каннах, в Голлівуді його прокотили по всім заявленим чотирьох номінаціях, включаючи «Кращий фільм» і «Кращу чоловічу роль». Стрічку можна вважати стартовою точкою в низці оскарівських програшів Скорсезе - його стабільно номінували раз на кілька років і з такою ж стабільністю залишали ні з чим, поки не видали майже втішний приз за «Відступників».
12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»

«Зоряні війни: Епізод 4 - Нова надія»
На ювілейному, 50-му «Оскарі», четвертий за назвою (і перший за рахунком) фільм легендарної саги змагався за головну нагороду з «Енні Холл» і залишився, звичайно ж, з носом - інакше його не було б у цьому списку. Поклавши руку на серце, «Нова надія» - сама інфантильна з усіх «Зоряних воєн», і з приходом нових сценаристів у другій і третій частинах трилогія помітно порозумнішала. Проте перший фільм став знаковим і поклав початок новій епосі кінофантастики, ставши свого роду «Аватаром» кінця 70-х - що явно заслуговувало не тільки технічних і костюмних нагород. Наряди у фільмі, звичайно, відмінні, однак шкода, що академія не розгледіла за ними ні персонажів, ні головною казкової історії двадцятого століття.
12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»

«Апокаліпсис сьогодні»
«Апокаліпсис сьогодні», як і багато великих фільми, дався своїм творцям нелегко: тривалі зйомки загрожували їм мало не божевіллям і розоренням. Коппола взявся за осучаснену екранізацію повісті Джозефа Конрада з епічним розмахом- зйомки масовки і батальних сцен обійшлися в немислимі для 70-х 30 з гаком мільйонів доларів. Головний герой, капітан спецназу Віллард, відправляється в камбоджійські джунглі, щоб усунути напівбожевільного полковника, по дорозі проходить дев'ять кіл пекла, розмірковує про природу добра і зла і врешті-решт постає перед вічно актуальним питанням: як влада змінює людину. «Апокаліпсис» підкорив кінокритиків і отримав вісім номінацій на «Оскар», включаючи «Кращий фільм», «Найкращий режисер» і «Краща роль другого плану». На жаль, фільм взяв лише дві статуетки: за операторську роботу і звук, - що не завадило йому стати регулярним фігурантом списків кшталт «Головні фільми всіх часів».
12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»

«Інопланетянин»
«Інопланетянин» найдобріше кіно на світі було заслужено номіновано на 9 «Оскарів» - як «Кращий фільм» в тому числі. На 55-й церемонії проте головну нагороду вручили Річарду Аттенборо за його байопік Ганді. Режисер фільму-переможця не приховував свого подиву: під час промови він відразу сказав, що нагороду сам із задоволенням віддав би стрічці Спілберга - як куди більш емоційною і зворушливою - і що самому йому про такий рівень майстерності можна тільки мріяти. Ніякий «Оскар», однак, не може підмінити справжньої магії кіно, а її у фільмі про дружбу хлопчика і інопланетянина, який хоче додому, предостатньо. Кадр з фільму, де вони вдвох летять на велосипеді на тлі місяця, навіть став символом кінокомпанії режисера.
12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»

«Ханна та її сестри»
Один з кращих фільмів Аллена програв на 59-му «Оскарі» мілітаристському «Взводу» Олівера Стоуна. Укладає фільм трилогії про війну у В'єтнамі члени академії не могли обійти стороною, проте алленовская картина заслуговувала не меншої уваги, хоча і не виховувала патріотичних почуттів. Глядачі одностайно проголосували за нього гаманцем - досі «Ханна» залишається найкасовішим фільмом режисера, залишаючи позаду навіть оскарівського переможця «Енні Холл». Кіно часів благополуччя в родині Ферроу-Аллен розповідає кілька музичних арок про відносини, що розвиваються за типовою алленовской спіралі: все починається і зводиться до долі Ханни, яку відіграє сама Ферроу. Даян Віст і Майкл Кейн в той рік отримали по статуетці за ролі другого плану.
12 великих фільмів, які програли на «Оскарі»
Ремонт квартир в Черкассах