Найгучніші акти вандалізму

вандалізм, твори мистецтва, мистецтво
У музеях проблем завжди вистачає, експонати з роками краще не стають, за ними потрібен постійний догляд та реставрація. Але крім часу є ще й людський фактор. Адже вже не перший рік експозиції страждають від актів вандалізму.
Найгучніші акти вандалізму
У цьому випуску ви знайдете 12 найгучніших випадків псування великих творів мистецтва: через незнання, політичних міркувань, дурості або через шизофренію.

«Давид» Мікеланджело
Найгучніші акти вандалізму
У 1991 році чоловік накинувся на «Давида» роботи Мікеланджело з молотком, захованим у нього під піджаком, і відбив кілька пальців на лівій нозі статуї. Твір відреставрували, і, на загальний подив, цей акт вандалізму виявився ще й дуже корисним: завдяки осколкам вчені змогли встановити, що мармур, з якого Мікеланджело виліпив «Давида», був здобутий в маленькій каменоломні Фантіскрітті в Каррарі.

Фреска «Се людина» в храмі Милосердя в Борха
Найгучніші акти вандалізму
Пенсіонерка Сесілія Хіменес випадково зіпсувала фреску в храмі Милосердя в іспанському місті Борха: точніше, вона взялася з благословення настоятеля храму за реставрацію роботи «Се людина», але щось пішло не так. Коли через два роки після початку реставрації роботу побачили фахівці, вони прийшли в жах і визнали її актом вандалізму. Розлетівшись на інтернет-меми, робота отримала таку широку популярність, що стала вважатися сучасною класикою. Тепер вона називається «Пухнастий Ісус» і числиться як спільна робота художника XIX століття Еліаса Гарсіа Мартінеса і пенсіонерки з XXI століття Сесілії Хіменес.

«Венера з дзеркалом» Дієго Веласкеса
Найгучніші акти вандалізму
Найгучніші акти вандалізму
У 1914 році суфражистка Мері Річардсон взяла сокиру для м'яса на виставку в Лондонську національну галерею і сім разів вдарила ним «Венеру з дзеркалом» пензля Дієго Веласкеса. Міс Річардсон пізніше пояснила, що її дії були вираженням протесту проти арешту лідера руху суфражисток Еммелін Панкхерст днем ​​раніше: «Я намагалася знищити картину найкрасивішої жінки в міфологічній історії у вигляді протесту проти того, як держава намагається знищити місіс Панкхерст, жінку з самим доблесним характером в сучасній історії ». Також вона пізніше заявила, що її дратувало те, «як чоловіки витріщаються на оголену Венеру».

80 статуй в музеї Вілли Боргезе в Римі
Найгучніші акти вандалізму
В кінці 1980-х в Віллі Боргезе сталося більше 80 зухвалих крадіжок носів статуй: за місяць цієї частини мармурового тіла позбулися «Колумб», «Макіавеллі» та інші скульптури. Атакували все підряд, проте серед потерпілих виявилися і вкрай цінні роботи великого італійського скульптора Лоренцо Берніні. Викрадачем носів виявився професор біології, який стверджував, що він НЛО. Він просто розгулював по музею і парку з сумкою, в яку складав відбиті носи.

«Мона Ліза» Леонардо да Вінчі
Найгучніші акти вандалізму
Знаменита робота да Вінчі - одна з найбільш добре охоронюваних картин у світі. Зараз вона знаходиться за куленепробивним склом, але до цього її неодноразово намагалися зіпсувати, в тому числі облити кислотою. У 1956 році турист кинув в картину камінь (він злегка подряпав фарбу біля лівого ліктя загадкової незнайомки, але це швидко зафарбували). У 1974 році жінка розпорошила червону фарбу в Токійському національному музеї, де картина була на гастролях, в знак протесту проти того, що адміністрація та охорона не дозволяють людям з обмеженими можливостями проходити на виставки. У 1977 році туристка з Росії запустила в «Джоконду» кухлем, купленої в сувенірному магазині Лувру. Мотиви її залишаються невідомими.

«Свята Анна з Марією, немовлям Христом та Іоанном Хрестителем» Леонардо да Вінчі
Найгучніші акти вандалізму
Ще одна робота да Вінчі, постраждала від рук вандала. У 1987 році в Національній галереї Лондона якийсь Роберт Кембридж з двох метрів вистрілив з обріза, захованого під пальто, в картину «Свята Анна з Марією, немовлям Христом та Іоанном Хрестителем». Кулі не пробили захисне скло, але воно тріснуло, та так, що осколки пошкодили саму роботу. Кембридж заявив, що таким чином хотів висловити свою відразу до «політичної, соціальної та економічної ситуації у Великобританії». На реставрацію пішло більше року.

«Нічний дозор» Рембрандта
Найгучніші акти вандалізму
Найгучніші акти вандалізму
Знаменита робота Рембрандта сподобалася вандалам давно: в цілому її намагалися зіпсувати три рази. Перший - в 1911 році, коли якийсь чоловік накинувся на полотно з ножем. Правда, порізати картину у нього так і не вийшло: шар фарби і лаку виявився занадто товстим.

Другий раз картина піддалася нападу в 1975 році, коли Вільям де Рійк десять разів ударив її ножем, мотивуючи свій вчинок тим, що йому чувся голос Господа, волівший зробити саме це. Де Рійка, безробітного вчителя, відправили на примусове лікування в лікарню для душевнохворих, а картину - на довгу реставрацію. Але повністю приховати сліди не вдалося, і, якщо придивитися, на ній і зараз видно сліди порізів.

Втретє «Нічний дозор» зіпсували в 1990 році: що втік з психіатричної лікарні чоловік облив полотно сірчаною кислотою. Охоронці встигли протерти картину водою, тому постраждав тільки товстий верхній шар лаку.

«Фонтан» Марселя Дюшана
Найгучніші акти вандалізму
77-річного француза П'єра Пінончеллі оштрафували на 214 тисяч євро після того, як він накинувся з молотком на знамениту роботу Марселя Дюшана в Центрі Помпіду в Парижі в 2006 році. На його щастя, даний експонат був копією оригіналу, інакше йому довелося б заплатити вже 3 млн євро. У Пінончеллі, як з'ясувалося, з «Фонтаном» взагалі особливі рахунки: в 1993 році він вже спробував помочитися в нього, коли той перебував на виставці в Німі. Пенсіонер заявляв, що всі його атаки на пісуар - теж мистецтво, перформанс, і що його дуже засмучує і дратує той факт, що радикальна в минулому робота стала настільки неприступною. «Я вирішив трохи освіжити її, Дюшан б схвалив, я вірю в це», - заявляв він пізніше.

«Русалонька» в Копенгагені
Найгучніші акти вандалізмуНайгучніші акти вандалізму
Знаменита Копенгагенська скульптура настільки часто страждала від вандалів і хуліганів з 1960-х років, що офіційні власті вирішили перенести її з берега на кілька метрів далі в воду, щоб до неї було не так просто добратися. Двічі статую обезголовлювали: вперше в 1964 році, другий раз - в 1998-му і ще раз намагалися в 1990-му, але завершити розпочате у хуліганів не вийшло. У 1984 році їй відпиляли руку (правда, повернули через пару днів). У 2003 році статую підірвали, і «Русалочка» була скинута зі свого каменю-постаменту. Кілька разів статую обливали фарбою (в тому числі ядерно-рожевою), одного разу загорнули в чорний плащ, не кажучи вже про дурні головні убори, які їй регулярно пропонують туристи, а в 2006 році героїні казки Андерсена в руки дали фалоімітатор.

«Федра» Сая Твомблі
Найгучніші акти вандалізму
У 2007 році художниця Рінді Сем з Камбоджі поцілувала картину «Федра» американського художника-абстракціоніста Сая Твомблі і залишила на ній сліди суперстійкої червоної помади. Картина, оцінена в 2830000 доларів, перебувала в Музеї сучасного мистецтва в Авіньйоні. При спробі видалити помаду реставратори користувалися 30 різними хімічними засобами, але жодне з них не могло повернути картину в первозданний стан. Коли Сем постала перед судом, вона повідомила, що поцілувала картину просто тому, що та їй дуже сподобалася, і думала, що художник схвалить її жест. Проте суд не оцінив її поривів і оштрафував порушницю на 1501 євро.

«Залив» Елен Франкенталер
Найгучніші акти вандалізму
У 2006 році абстрактна картина пензля Елен Франкенталер була зіпсована 12-річним школярем, який прийшов в Детройтський інститут мистецтв на екскурсію з класом і приліпив жуйку прямо на картину. Полотно вартістю 1,5 млн доларів вдалося врятувати: реставратори відшкребли жуйку, але маленьке плямочка, яку видалити не вийшло, все ж залишилося. Директор школи пізніше запевнив громадськість, що суворі дисциплінарні заходи по відношенню до юного вандала прийняті. Які конкретно - на жаль, не повідомлялося.
Ремонт квартир в Черкассах